UZENÝ LOSOS, MÍCHANÁ VEJCE

Jeden z nejkvalitnějších zdrojů bílkovin, bílek neobsahuje žádný tuk ani cholesterol a většina tuku ve žloutku je zdraví prospěšná. Vajíčka jsou zdrojem riboflavinu, leucinu, selenu, vitaminů. Žloutek zvláště vitaminů A, D, E, K, karotenoidů, vápníku, železa. Karotenoidy lutein a zeaxantin snižují riziko makulární degenerace u starších osob, která může být příčinou jejich oslepnutí.

Mně osobně stačí jedno vejce a asi 30 gramů lososa. Pokud je to nutné, můžete si přidat i celozrnný toast.

KAŠE Z OVESNÝCH VLOČEK

Vysoký obsah vlákniny, vitaminů a minerálních látek při relativně nízkém glykemickém indexu. Specifický druh vlákniny v ovesných vločkách (beta-glukan) kontroluje chuť k jídlu. Beta-glukan také podporuje vylučování peptidu YY, což je hormon produkovaný ve střevě v reakci na jídlo. Tento hormon zvyšuje pocit sytosti po jídle, výsledkem je, že sníme méně v následujícím jídle.

Já osobně si dám ráno vždy 40 gramů ovesných vloček a pouze je zaliji dostatečným množstvím vařící vody. 

BANÁNOVÝ CHIA PUDING

Banány jsou přírodním zdrojem glukózy. Pomáhají tedy dodat rychlou energii pro vaše svaly, srdce a mozek. Velké množství pektinu v banánech podporuje trávení a odstraňuje toxiny a těžké kovy z těla. Banány snižují kyselost žaludečních šťáv, tudíž pomohou i při pálení žáhy. Chia semínka mají hodně vlákniny, bílkovin, obsahují vápník, železo, mangan, fosfor i zinek. Najdete v nich také spoustu vitaminu C, B a E. Jsou tedy ideálním antioxidantem a mají protizánětlivé účinky. Obsahují omega-3 mastné kyseliny, které mají pozitivní vliv na srdce, cévy, nervy, imunitu, zlepšují paměť a soustředění. 

Stačí rozmačkat banán s troškou mléka, dát aspoň lžičku chia semínek a počkat cca 10 minut, než semínka změknou. 

ZELENINOVÉ ŠŤÁVY

Například okurková šťáva čistí pleť, stabilizuje krevní tlak, pomáhá při zánětech dásní a je silně zásadotvorná. Šťáva z červené řepy posiluje organismus, podporuje tvorbu červených krvinek, čistí krev, má vynikající čistící účinek pro játra, ledviny a žlučník, povzbuzuje činnost lymfatického systému.

Má oblíbená kombinace je avokádo, špenát a kousek manga.

MRKVOVÝ SALÁT S JABLKY

Mrkev je nabitá antioxidanty, které ničí volné radikály a posilují imunitní systém. Najdeme v ní zastoupeny vitamín C, E a selen. Je také zdrojem betakarotenu, který zajišťuje ochranu buněk před bakteriemi a viry. Chcete-li posílit imunitní systém, sáhněte po sklence mrkvové šťávy.Zdravotní a dietetický přínos jablek je výrazný. Energeticky nejsou vydatná, obsahují až 83 procent vody a množství cenných látek. Nejbohatším zdrojem vitamínů je u jablek právě slupka, která obsahuje železo, fosfor, draslík, hořčík, vápník, vitamin C, karoten, nenasycené mastné kyseliny a vlákninu.

Salát můžete dochutit skořicí nebo hrozny.